Uygulamalı Rekabet Hukuku Seminerleri 2021 Başvuru Süreci Hakkında Bilgi

Merhabalar,

Bu bilgi notunu, Uygulamalı Rekabet Hukuku Seminerleri 2021 programı için ilan edilen ve 15 Aralık 2020 itibarıyla sona eren bildiri çağrısı kapsamında bize ulaşan bildiri özetleri ve bu önerilerin değerlendirilme sürecine ilişkin bilgi vermek amacıyla yazıyoruz. Öncelikle çağrının açık olduğu sürede 59 kişiden 40 adet başvuru aldığımızı ve değerlendirmeye alınacak toplam öneri sayısının 50 olduğunu belirtelim. Başvuru/başvurucu sayısı ve değerlendirmeye alınacak toplam öneri sayısı arasındaki fark bazı başvuruların birden fazla kişi ve birden fazla öneri içermesinden kaynaklanmaktadır. Son tahlilde değerlendirilecek tebliğ sayısı 50’dir. Önceki senelerde aldığımız başvuru sayısından yüksek olan bu sayıyı memnuniyetle karşıladığımızı belirtmek isteriz. Bu nedenle tüm başvuru sahiplerine içtenlikle teşekkür ederiz.

Bu başvurular sayesinde, arzu ettiğimiz gibi, değerlendirmede daha rekabetçi bir süreç yaşanacağını ve sonuçta da içerik olarak daha kaliteli bir program ve kitap ortaya çıkacağını öngörüyoruz. Programın 15 senedir devam ettiğini ve programda bu süre zarfında 300'e yakın tebliğ sunulduğunu dikkate alarak, 2021 programının da rekabet hukukunun gelişimine önemli katkılar sağlayacağını düşünüyor ve umuyoruz.

Bahar yarıyılı ders programı ilan edildikten ve ders haftası sayısı belirlendikten sonra netleşecek olmakla birlikte bize ulaşan 50 tebliğin en az 18’ine yer verebileceğimizi tahmin ediyoruz. Bu seçim sürecinde, tebliğ konu ve başlıkları isimsiz olarak 4 kişilik Akademik Kurul tarafından değerlendirilecek ve daha önceden belirlenen bir skala üzerinden puanlanacaktır. Akabinde de en fazla puan alan konulara göre bir sıralama yapılacak ve ilk 18'de yer alan konulara programda yer verilecektir. Çok sayıda başvuru almış olmamıza rağmen, sonuçları daha önce ilan ettiğimiz takvime uygun olarak açıklamak için gerekli gayreti sarf edeceğiz.

Şeffaflık adına, bize ulaşan başvurularda önerilen bütün konuları aşağıda iletiyoruz. İlgilenenler, başvurulara göz atabilirler.

Tebliğ özetleri için tıklayınız.

Gelecek dönemlerde bir olasılık yararlanabileceğimizi düşünerek, sizlerin tebliğ konuları hakkındaki düşüncelerinizi/geri dönüşlerinizi de merak ediyoruz. Bu bağlamda aşağıdaki linkten program kapsamında görmek istediğiniz tebliğ özetlerine oy verebilirsiniz.

Oy vermek için tıklayınız.


Akademik Kurul tarafından yapılan değerlendirme sona erdi. En fazla puan alan ve programda yer alacak olan ilk 18 konuyu aşağıdaki linkten görüntüleyebilirsiniz. Değerlendirmeler, isimler gizlenmiş olarak, tebliğ özeti ve başlığı üzerinden yapıldı. Herkesin 1 ila 5 arasında verdiği puan neticesinde bir sıralama oluşturuldu. Burada sadece 1 tebliğ, aynı tebliğ sahiplerinin diğer bir tebliği de daha üst sıralarda listeye girdiği için, ilk 18'e girmesine rağmen liste dışı bırakıldı.

Akademik Kurul değerlendirme sonuçları için tıklayınız.

Sorunuz olursa bize rhm@bilgi.edu.tr veya cem.sanli@bilgi.edu.tr üzerinden her zaman ulaşabilirsiniz.

Selam

K Cem SANLI